Sunday, November 25, 2012

100 vjet shqiperi

Dita e dyte e blogut tim.
Mesova ca truqe te reja tek kjo puna e blogut. Mendoj se po ja marr doren pak nga pak.

Tema me e diskutuar kuptohet qe eshte pavarsia e shqiperise keto dite dhe atmosfera qe na rrethon tani eshte pak a shume sic kemi cdo vit vitin e ri por kuptohet qe kjo eshte akoma me emocionale.
une per vete po e shijoj shume kte atmosfere me flamuj kuq e zi gjithandej , me njerez qe shprehen krenar per vendin e tyre dhe qe per here te pare pas shume kohesh nuk po degjoj debate politike , sharje ofendime se populli shqiptar eshte keshtu apo ashtu.
Kjo eshte tregues shume i qarte qe ne nuk jemi aspak popull injorant por popull inteligjent dhe dashamires, pavarsisht demkave qe na kane vene te tjeret ne baze te interesave te tyre personale!
Nuk para perfshihem ne te tilla situata por patriotizmi sme le te qendroj indiferente dhe keshtu edhe une me ndonje detaje tek tuk u perpoqa te jap sa me shume per kte 100 vjetor :)....sepse ne fund te fundit sa 100 vjetore feston nje shtet? :D....Vetem nje mesa di une :P dhe aq me pak nje 100 vjetor si i yni qe nje shtet kaq i vogel ka pasur njerez kaq te medhenj dhe ka vepruar me forcen si te nje shteti gjigand sepse qendruan te bashkuar pavarsisht 500 viteve te pushtimit osman apo qofte edhe 20 viteve te ardhjes se 'demokracise' ne pushtet qe edhe ajo ne vetvete mund te konsiderohet si nje lufte per te ruajtur identitetin e shtetit shqiptar.
Gjithsesi deshiroj ta mbyll shume shkurt kte shkrim dhe me nje fjali qe tingullon shume bukur:
JAM KRENARE QE JAM SHQIPTARE ! :))))

No comments:

Post a Comment